6
paź
2019

Zaginęły nieliczne wilki w Holandii i w Belgii – niewykluczone celowe zabicie

Wg doniesień belgijskich i holenderskich organizacji pozarządowych, zaginęły pierwsze wilki, które osiedliły się w tych krajach po ponad 100 latach od wytrzebienia ich.

W Holandii, zaginione wilki to 3 osobniki, które w kwietniu stały się obiektem zainteresowania mediów będąc pierwszymi wilkami na stałe osiedlonymi w tym kraju. Wg organizacji „Zoogdierenvereniging”, zajmującej się ich monitorowaniem, istnieje możliwość, że poniosły śmierć w wyniku utonięcia lub potrącenia przez samochód, ale w obliczu braku ciał i doniesień od służb, prawdopodobniejsza wydaje się ich śmierć w wyniku celowego dzialania ludzi. Zaginione wilki dawały nadzieję na odrodzenie wilczej populacji w Holandii – były jedyną grupą, która na stałe osiedliła się w tym kraju po ok. 140 latach od ich wytrzebienia.

Zaginiony wilk w Belgii to oszczeniona samica, której nadano imię „Naya”. Ostatnie dowody jej bytności pochodzą z maja 2019 roku i od tamtej pory nie odnotowano jej obecności. Wg rządowej agencji ds. Środowiska („ANB„) jest praktycznie pewnym, że Naya i szczenięta poniosły śmierć – nie zaobserwowano ich w krajach ościennych, a towarzyszący jej samiec zaczął w czerwcu prowadzić samotniczy tryb życia.

Choć organizacje pozarządowe podejrzewają celowe zabicie wilków przez kłusowników, wg ANB nie ma na to dowodów. Naya była jednym z 4 wilków żyjących na terenie Belgii i w obliczu jej zaginięcia, organizacje prozwierzęce wyznaczyły nagrodę w wysokości 30,000 euro za informacje o losie wilczycy.


Źródła:
https://www.dutchnews.nl/news/2019/10/three-dutch-wolves-are-missing-and-may-have-been-killed-wolf-watchers-say/
https://www.theguardian.com/environment/2019/oct/02/belgiums-first-sighted-wolf-in-a-century-feared-killed-by-hunters
https://www.bbc.com/news/world-europe-49933776

Podobne wpisy

Skąd wzięły się 3 lata nagonki na Poznańskie ZOO?
Pięć słoni zginęło w wodospadzie próbując ratować słoniątko
Niezwykła podróż lisa – 3500 km w 76 dni
Zanieczyszczenie hałasem szkodliwe dla ptaków

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.