10
kwi
2019

Po 140 latach wilki wróciły do Holandii

Jak wynika z obserwacji ekologów, w Holandii na stałe pojawiły się 2 samice i samiec wilka. Oznacza to, że są duże szanse na powstanie pierwszej, wilczej rodziny w Holandii od 140 lat. Do tej pory w tym kraju widywano wilki pochodzące z Niemiec, ale żaden z nich nie został na stałe.

W ubiegłym stuleciu wilki zostały wytrzebione w wielu państwach Europy – obecnie sytuacja zmienia się dzięki działaniom naukowców i organizacji pozarządowych. Plany zakładające powrót wilków do środowiska naturalnego w Holandii wzbudzają jednak kontrowersje. Holenderscy rolnicy obawiają się, że wilki będą atakować ich zwierzęta. Na dowód przytaczają historie z Francji, gdzie rzekomo tylko w ubiegłym roku miało dojść do 700 ataków wilków na owce i kozy.

Wg Roeland Vermeulen z holenderskiej organizacji „Wolven in Nederland”, obawy są przesadzone. Uważa, że w Holandii jest wystarczająco miejsca na 22 wilcze rodziny, każda od 5 do 8 osobników, a ew. konflit z rolnikami uda się rozwiązać za pomocą systemu ogrodzeń i psów pasterskich.

Źródło: https://www.bbc.com/news/science-environment-47838162
fot: Taral Jansen / Soldatnytt from Oslo, Norway [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Podobne wpisy

Skąd wzięły się 3 lata nagonki na Poznańskie ZOO?
Zaginęły nieliczne wilki w Holandii i w Belgii – niewykluczone celowe zabicie
Pięć słoni zginęło w wodospadzie próbując ratować słoniątko
Niezwykła podróż lisa – 3500 km w 76 dni

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.