20
Cze
2019

Zanieczyszczenie hałasem szkodliwe dla ptaków

Badaczom z Queen’s University Belfast udało się wykazać na przykładzie rudzików zwyczajnych (Erithacus rubecula), że antropogeniczny hałas wpływa szkodliwie na ptaki śpiewające.

Śpiew rudzików służy zarówno do wabienia ew. partnera, jak i odstraszania konkurencji. Wg ustaleń naukowców, zanieczyszczenie hałasem potrafi zagłuszyć rudziki do tego stopnia, że ich śpiew staje się mniej skuteczny.

Jak twierdzi autor publikacji, dr. Gareth Arnott, „rudziki otrzymują niekompletne informacje dotyczące innych osobników, przez co ich reakcje bywają nieadekwatne do sytuacji. W niektórych przypadkach samce walczą bardziej intensywnie, w innych rezygnują z walki przedwcześnie.”

Dźwięk jest dla ptaków śpiewających kluczową forma komunikacji i jej zaburzenie jest kolejnym zagrożeniem dla awifauny. Jak zauważają autorzy publikacji, zagrożenie to jest często bagatelizowane w obliczu bardziej ewidentnych, jak zatrucia, odstrzał czy utrata habitatu.

Publikacja: https://royalsocietypublishing.org/doi/pdf/10.1098/rsbl.2018.0841
Źródło: https://www.theguardian.com/environment/2019/jun/20/twitter-storm-noise-pollution-creates-havoc-for-birds-study-shows

Podobne wpisy

Słynny treser cyrkowy zabity przez swoje tygrysy
Niezwykła podróż lisa – 3500 km w 76 dni
Miliony ptaków giną podczas zbiorów oliwek w Europie
„Fermy ośmiornic są nieetyczne i nieekologiczne” twierdzą naukowcy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.