5
kwi
2019

Dlaczego orki męczą się w niewoli

Bardzo polecam świeży artykuł w angielskim serwisie NG o tym, czemu orki męczą się w niewoli. Część argumentów was pewnie nie zaskoczy. Luźne tłumaczenie fragmentów:

„Mamy dużo dowodów, że gatunkom waleni, orkom czy delfinom, niewola nie służy. To wysoce inteligentne, socjalne zwierzęta, które genetycznie są przystosowane do życia, migracji i żerowania na ogromnych obszarach oceanów. Orki radzą sobie z tą niewolą najgorzej, twierdzi Naomi Rose, naukowiec zajmująca się morskimi ssakami.
(…)
To podstawowa biologia, twierdzi Rose. Urodzona w niewoli orka, która nigdy nie żyła w oceanie, ma nadal swoje wrodzone potrzeby do wykonywania pewnych czynności. Jeśli organizm ewoluował do przemierzania dużych dystansów w celu poszukiwania pożywienia czy innych osobników swojego gatunku, to ten organizm jest przystosowany do określonego trybu życia, niezależnie czy mówimy o niedźwiedziu polarnym, słoniu, czy orce.
(..)
Jak tłumaczy Rose, głównym wyznacznikiem tego, jak ssak będzie sobie radził w niewoli jest to, jaki ten ssak ma areał osobniczy w naturze. Im ten areał jest większy, tym mniejsze szanse, że zwierzę, nawet urodzone w niewoli, bedzie się w tej niewoli czuło dobrze.
(…)
Żaden morski ssak nie jest przystosowany do życia w betonowym, małym zbiorniku.

https://www.nationalgeographic.com/animals/2019/03/orcas-captivity-welfare/

(a rozwinięcie tego, co zapewne ma na myśli dr. Rose, znajdziecie tutaj: :http://animalus.eu/dzikie-zwierzeta-w-niewoli/ )

Podobne wpisy

Pięć słoni zginęło w wodospadzie próbując ratować słoniątko
Słynny treser cyrkowy zabity przez swoje tygrysy
Niezwykła podróż lisa – 3500 km w 76 dni
Zanieczyszczenie hałasem szkodliwe dla ptaków

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.