4
Kwi
2019

Wielka Rafa Koralowa – 89% mniej nowych koralowców

Wielka Rafa Koralowa, naturalny cud świata, została w latach 2016 i 2017 przetrzebiona na skutek fal gorąca – zjawiska okresowego zwiększenia temperatury, którego częstotliwość wzrasta w wyniku zmian klimatycznych.

W 2018 roku oszacowano, że w ciągu dwóch lat destrukcji uległa ponad połowa koralowców. Zespół badaczy, który rok temu alarmował o możliwości zagłady rafy, obecnie opublikował wyniki badań o kolejnym etapie zagrożenia. Choć w latach 2016-2018 obumarło ~50% rozwiniętych koralowców, fale upałów najprawdopodobniej wpłynęły również na ich zdolność reprodukcji.

Wg wyników badań liczebność larw koralowców, a tym samym nowych kolonii, uległa obniżeniu o średnio 89%.

Jak twierdzi główny autor badań, prof. Terry Hughes z James Cook University:

„wyniki naszych badań nie oznaczają, że Wielka Rafa Koralowa jest już stracona, nie jest to permanentny kolaps. Ale regeneracja Rafy do stanu sprzed 2016 będzie bardzo, bardzo powolna. Największym zagrożeniem jest brak ciągłości tej regeneracji – jest niemal pewnym, że fale upałów będą w przyszłości częstsze i obumieranie się powtórzy.”

Źródło: https://www.theguardian.com/environment/2019/apr/04/great-barrier-reef-suffers-89-collapse-in-new-coral-after-bleaching-events
Publikacja: https://www.nature.com/articles/s41586-019-1081-y

Podobne wpisy

Słynny treser cyrkowy zabity przez swoje tygrysy
Niezwykła podróż lisa – 3500 km w 76 dni
Zanieczyszczenie hałasem szkodliwe dla ptaków
Miliony ptaków giną podczas zbiorów oliwek w Europie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.