5
kwi
2019

Przemyt 13 ton łusek pangolin o wartości 40 milionów dolarów.

Rekordową próbę przemytu 13 ton łusek pangolin udaremnili 3.IV celnicy w Singapurze. Ich wartość na czarnym rynku szacowana jest na 40-50 milionów dolarów i jest to największa próba przemytu szczątków tych zwierząt w ostatnich latach.

Pangoliny to drobne ssaki z rodziny łuskowcowatych, których ciało pokrywa pancerz zbudowany z rogowych łusek. Choć łuski zbudowane są z keratyny, materiału tworzącego m.in. paznokcie, i nie mają właściwości leczniczych, w tzw pseudomedycynie dalekiego wschodu uznaje się je za magiczne panaceum.

Przez popyt na łuski w krajach Azji, pangoliny określane sa mianem najczęściej przemycanych i kłusowanych zwierząt. Aby uzyskać 13 ton łusek, zatrzymanych tylko w tym przypadku przemytu, kłusownicy uśmiercić musieli ok. 17,000 pangolin. Łączna liczba kłusowanych rocznie łuskowców szacowana jest na 100-150 tys i istnieją uzasadnione obawy, że wzrastający popyt na szczątki pangolin doprowadzić może do wymarcia niektórych ich gatunków.

Źródła: https://www.reuters.com/article/us-singapore-wildlife-trafficking/singapore-seizes-record-haul-of-pangolin-scales-enroute-to-vietnam-idUSKCN1RG17X

https://www.channelnewsasia.com/news/singapore/pangolin-scales-elephant-ivory-largest-seizure-singapore-11412138

fot: Urząd Celny w Singapurze

 

Podobne wpisy

Zaginęły nieliczne wilki w Holandii i w Belgii – niewykluczone celowe zabicie
Pięć słoni zginęło w wodospadzie próbując ratować słoniątko
Słynny treser cyrkowy zabity przez swoje tygrysy
Niezwykła podróż lisa – 3500 km w 76 dni

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.