12
sty
2019

Węże i egzotyczne kleszcze

Bardzo lubię, jak losowy google prowadzi mnie w dziwne rejony. Od paru dni zaprowadził mnie do zawlekania obcych gatunków kleszczy do Europy w wyniku importowania egzotycznych gadów i jest to w pewien sposób fascynujące, bo pokazuje jak wiele aspektów może się wiązać z handlem tzw. „dzikimi” zwierzętami.
Kilka ciekawostek:

1) Kleszcze potrafią żerować nie tylko na ssakach i ptakach, ale też na gadach:
https://www.bbc.com/news/world-australia-46833426

2) Żerowanie na różnych gromadach organizmów może nie być powiązane z danym gatunkiem klaszcza, i tak np nasz krajowy Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) potrafi żerować również na ptakach i gadach:
https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/24/12/16-1958_article

3) Kleszcze żyjące w różnych częściach świata są wektorem chorób odpowiednich dla danych części świata, czyli „egzotyczne” kleszcze mogą przenosić „egzotyczne” choroby.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4774835/

4) Badanie w Polsce w latach 2003-2007 wykazało 2104 osobników egzotycznych kleszczy na 382 egzotycznych gadach sprowadzonych z Ghany w Afryce. Streszczenie po Polsku w dolnej części:
https://ptparasit.org.pl/data/download/2009-55-3_271.pdf

5) Badanie wyżej nastąpiło w wyniku pracy doktorskiej i liczba 392 zwierząt nie jest oczywiście łączną liczba sprowadzonych w tym okresie gadów do Polski. Ta jest znacznie większa, i tak np w latach 1994-1997 sprowadzono do Polski ~450000 samych żółwi czerwonolicych – czyli jednego gatunku żółwi. Nie sposób oszacować jaka jest ogólna liczba sprowadzonych gadów egzotycznych i ile z nich pochodzi z odłowu z Afryki, Azji czy Ameryki Pd oraz ile z tych zwierząt miało pasożyty i jakie.
https://www.gdos.gov.pl/files/artykuly/5050/Program_postepowania_z_inwazyjnymi_gatunkami_zolwi_na_terenie_Polski.pdf

6) Choć problematyczne dla egzotycznych kleszczy może być przetrwanie zim w naszej części świata i stosunkowo niska wilgotność, to przez zmiany klimatyczne i zdolności adaptacyjne tych pajęczaków, możliwe jest stałe zadomowienie się niektórych egzotycznych gatunków w zimniejszych regionach Europy. I tak np egzotyczne kleszcze giganty w roku 2018 odkryto naturze w Szwecji ( https://www.thelocal.se/20180825/giant-hunter-tic-found-for-first-time-in-sweden ) i Niemczech ( https://www.dw.com/en/scientists-find-dangerous-tropical-ticks-in-germany/a-45086012 ).

7) Choć powyższe przypadki są najprawdopodobniej wynikiem zawleczenia przez ptaki, to kwestia sprowadzania do Polski egzotycznych kleszczy w wyniku handlu dzikimi zwierzętami jest faktem (badanie z p.4) i realnym zagrożeniem, jeśli któreś z gatunku przystosuje się do naszych warunków: https://tech.wp.pl/zagraniczne-kleszcze-nie-takie-grozne-juz-lokalne-powinny-napedzic-nam-strachu-6286398881626241a

Czyli w skrócie, jak za 10-20 lat pójdziecie na grzyby i wrócicie z afrykańskim choróbskiem, to może być to też pokłosiem mody na zwierzęta egzotyczne.

 

Podobne wpisy

Skąd wzięły się 3 lata nagonki na Poznańskie ZOO?
Zaginęły nieliczne wilki w Holandii i w Belgii – niewykluczone celowe zabicie
Słynny treser cyrkowy zabity przez swoje tygrysy
Zanieczyszczenie hałasem szkodliwe dla ptaków

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.