NG: Dlaczego dzikie zwierzęta nie nadają się na zwierzęta domowe?
To bardzo pozytywne, że opiniotwórczy giganci jak amerykańskie wydanie National Georaphic zaczynają poruszać problem mody na zwierzęta egzotyczne i to poruszać w formie przestrogi a nie w kontekście ciekawego zjawiska.
Artykuł niżej skupia się na kwestii, czemu zakup takiego zwierzęcia to zły pomysł pod kątem uciążliwości ew. „domownika”. Być może też tędy droga – do większej liczby osób mogą trafić względy egoistyczne, czyli „będziesz żałować zakupu” niż względy etyczne, czyli „zwierzę będzie się męczyć w Twoim ogródku, mieszkaniu, wolierze czy klatce”.
Czekam na dzień, w którym duże media w Polsce też zaczną w końcu o tym mówić, bo bycie niszowym blogerem który próbuje to robić od paru lat jest, delikatnie ujmując, niewdzięcznym zadaniem. Póki co regularnym obrazem w telewizjach śniadaniowych czy w mediach regionalnych są beztroscy ludzie reklamujących swoje rozmnażalnie niecodziennych zwierząt i w takiej sytuacji też nie dziwi moda na nie.
Artykuł porusza kwestię m.in lotopałanek, fenków i lemurów katta – polecam lekturę, na zachętę niżej przetłumaczony wstęp.
https://www.nationalgeographic.com/animals/2019/01/cute-wild-animals-make-terrible-pets/
tyt: „Nie dajcie się oszukać mediom społecznościowym – dzikie zwierzęta nie nadają się na zwierzęta domowe”
„Marzenie posiadania zwierzęcia egzotycznego może wydawać się pociągające, ale rzeczywistość jest często uciążliwa, śmierdząca, a niekiedy i niebezpieczna
Popyt na dzikich domowników wzrasta, podsycany przez materiały w internecie pokazujące jak urocze są takie zwierzęta. W niektórych przypadkach ich posiadacza regularnie publikują filmy przedstawiające opiekę nad nimi jakby były to zwierzęta udomowione.
Jeśli chodzi o dobro zwierząt, jest wiele powodów aby nie traktować ich jako domowe maskotki. Nie są to zwierzęta udomowione – ewolucja przystosowała je do życia w ich naturalnych środowiskach, a nie w otoczeniu człowieka. Handel zwierzętami egzotycznymi jest również znany z przedmiotowego traktowania zwierząt i bywa zasilany przez ich odłów z natury.
Ale są też powody bardziej przyziemne i egoistyczne: te zwierzęta pomimo ich uroczego wyglądu nie są są wygodnymi domownikami.”