8
kwi
2019

Rosja: decyzja władz o uwolnieniu waleni z nielegalnej placówki

Jak poinformowała agencja Tass, władze Rosji podjęły w poniedziałek (8.IV) decyzję o uwolnieniu prawie 100 waleni, od miesięcy więzionych w niewielkich basenach na wschodzie Azji. Zdjęcia 10 orek i 87 białuch w placówce, którą w mediach nazwano „walenim więzieniem”, obiegły świat ubiegłego lata i wywołały falę krytyki. Wg informacji pochodzących od rosyjskich aktywistow, orki i białuchy miały być złapane i przetrzymywane przez prywatne firmy celem ich sprzedaży do parków rozrywki w Chinach.

Choć władze rosyjskie przyznały wtedy, że zwierzęta pozyskano nielegalnie, oraz, że przetrzymywane są w niedopuszczalnych warunkach, kwestia uwolnienia waleni nie była poruszana przez prawie rok – aż do dzisiaj.

„Podjęto oficjalną decyzję o wypuszczeniu wszystkich zwierząt na wolność”, powiedział mediom Oleg Kozhemayko, gubernator regionu Primorsky. „Zespół rosyjskich i francuskich naukowców opracuje plan, w jakiej kolejności uwolnić walenie.”

Wg Kozhemayko, władze zdecydowały o budowie ośrodka rehabilitacji, w którym umieszczona zostanie część zwierząt. Trafią tam walenie chore lub z innych przyczyn nie nadające się obecnie do powrotu na wolność, lecz, jak podkreślają władze Rosji, docelowo wszystkie z nich mają wrócić do środowiska naturalnego.

fot: Yuri Smityuk/Tass

Źródła: https://www.reuters.com/article/us-russia-whales/russia-decides-to-free-captive-whales-after-outcry-governor-idUSKCN1RK0OT
https://www.theguardian.com/world/2019/apr/08/russia-free-nearly-100-captive-whales-outcry-cousteau

 

Podobne wpisy

Pięć słoni zginęło w wodospadzie próbując ratować słoniątko
Słynny treser cyrkowy zabity przez swoje tygrysy
Niezwykła podróż lisa – 3500 km w 76 dni
Zanieczyszczenie hałasem szkodliwe dla ptaków

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.