28
lut
2018

Zakaz występów w cyrkach zwierząt niebezpiecznych?

Interesujący news w temacie zakazu występów zwierząt w cyrkach. Wg niego, w sprawę zaangażowało się Ministerstwo Środowiska, które rekomenduje zakaz wykorzystywania przez cyrki zwierząt niebezpiecznych, i jednym z tego powodów jest wykorzystywanie furtki prawnej przez osoby prywatne zakładające „lipne” cyrki.

Ubiegłoroczna interwencja pod Śremem miała również ten efekt, że otworzyła ludziom oczy na jaką skalę ta prawna furtka może być wykorzystywana. Dodatkowo, gatunki niebezpieczne to zarazem gatunki najbardziej wymagające (lwy, tygrysy, słonie itp) więc nawet jeśli uda się przeforsować zakaz wykorzystywania tylko takich zwierząt, to i tak będzie to znaczący krok do przodu.

cyt:
„Problem w tym, że Ministerstwo Środowiska, wprowadzając ograniczenia, chce osiągnąć jeszcze jeden cel. Mianowicie ograniczyć coraz częściej wykorzystywaną furtkę polegającą na rejestracji fikcyjnego cyrku w celu posiadania dzikich zwierząt. Najgłośniejszy przykład udającej cyrk hodowli miał miejsce pod Śremem w Wielkopolsce, skąd w 2017 roku policja zabrała 300 egzotycznych zwierząt.

– Pseudocyrki to proceder, którzy trzeba szybko ustawowo wyeliminować – podkreśla poseł Grzegorz Raniewicz z PO, wiceszef Komisji do spraw Petycji. – A jeśli chodzi o prawdziwe cyrki, pojawia się pytanie, czy w czasach łatwego dostępu do ogrodów zoologicznych koniecznie muszą one pokazywać zwierzęta – mówi.”

http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/302269900-Czy-dzikie-zwierzeta-znikna-z-cyrkowych-aren.html

Podobne wpisy

Skąd wzięły się 3 lata nagonki na Poznańskie ZOO?
Słynny treser cyrkowy zabity przez swoje tygrysy
„Joe Exotic” uznany winnym planowania morderstwa założycielki „Big Cat Rescue”
Czy „Dumbo” propaguje cyrki?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.