11
lut
2018

Wymarły podgatunek pumy

Lata ostatnio po internetach news, że jeden z podgatunków pumy został oficjalnie uznany za wymarły. Jest to news prawdziwy, ale ludzie mają to do siebie, że czytają tylko nagłówki, więc przy udostępnianiu tego newsa warto wskazywać parę rzeczy:

1) To oficjalne uznanie wymarcia nastąpiło po ~80 latach od ostatniego zaobserwowania pumy na wschodzie USA i jest pewnego rodzaju formalnością, a nie, jak można mieć wrażenie czytając tylko nagłówki, świeżym wydarzeniem. (na zasadzie „ło matko, wymarły nagle jakieś pumy”)

2) Podgatunki pumy to bardzo zagmatwana kwestia (jak i taksonomia ogólnie), i podział pum na podgatunki ma swoje źródła kilkadziesiąt i więcej lat temu – dzielono to wtedy na zasadzie miejsca występowania, a nie faktycznych różnic miedzy populacjami, i nie jest jednoznacznie rozstrzygnięte, czy wytrzebione na początku XX wieku pumy żyjące na wschodzie USA to był osobny podgatunek, czy po prostu wytrzebiono na wschodzie pumę-pumę.

Współczesne badania genetyczne nie potwierdzają aż tak znaczących różnic między populacjami żyjącymi w różnych miejscach, żeby wskazywało to na istnienie podgatunków pum w Północnej Ameryce, i ma to odbicie chociażby w kwestii tzw pumy florydzkiej, czyli populacji żyjącej na Florydzie. Badania z 2017 odrzucają koncept osobnego podgatunku, za jaki do tej pory uważano pumy żyjące tam (czyli Puma concolor cory), i choć trochę czasu zajmie dojście do konsensusu w tej sprawie w świecie nauki, to generalnie pewnym jest, że pumy żyjące na terenie USA nie ma sensu dzielić na podgatunki.

A co za tym idzie zarówno news o „oficjalnym wymarciu pum ze wschodniego wybrzeża USA” jak i kwestia „krytycznego zagrożenia podgatunku florydzkiej pumy” to coś mającego chwytać za serce, a nie nauka, puma jako gatunek ma się dobrze (chyba jedyny gatunek średnich-dużych kotów nie zagrożony wyginięciem), gorzej mogą się mieć jedynie jej populacje. I o tym warto pamiętać, bo nie zdziwię się jak news o wymarciu jakiś pum zacznie latać za jakiś czas po polskich rejonach Internetów.

 

Ghost Cat Gone: Eastern Cougar Officially Declared Extinct
Podobne wpisy

Pięć słoni zginęło w wodospadzie próbując ratować słoniątko
Słynny treser cyrkowy zabity przez swoje tygrysy
Niezwykła podróż lisa – 3500 km w 76 dni
Zanieczyszczenie hałasem szkodliwe dla ptaków

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.