27
kwi
2018

Szósty zmysł mrówek pustynnych

Mrówki pustynne z rodzaju Cataglyhis to bardzo wdzięczny obiekt badań – są nie tylko najbardziej tolerancyjnymi na wysoką temperaturą owadami, żerującymi w temperaturach powyżej 50 stopni celsjusza (więcej:klik), ale również w ostatnich latach, dzięki badaniom nad nimi udało się dowieść, że mrówki do nawigacji wykorzystują liczenie swoich kroków. Dowiedziono tego wykorzystując mini-szczudła dla mrówek oraz bardziej brutalnej metody czyli skracając mrówkom odnóża i zabiegi te dokonywano na mrówkach wracających do gniazda obserwując jak bardzo mrówki pomylą się w powrocie do mrowiska – te ze szczudłami wędrowały dalej, te ze skróconymi odnóżami zatrzymywały się wcześniej. Więcej o tym tutaj: https://www.livescience.com/871-ants-marching-count-steps.html

Najnowsze badania sugerują, że mrówki te do orientacji w przestrzeni oprócz liczenia kroków i węchu wykorzystują również pole magnetyczne Ziemi, czyli system stosowany m.in przez niektóre ptaki. Zbadano to przy wykorzystaniu specjalnego karmnika oraz generatorów pola magnetycznego które w pewien sposób tworzyło magnetyczną kopię gniazda w innej lokalizacji.

Powyższe badania pokazują, że stosunkowo nieskomplikowany i bardzo niewielki mózg mrówki potrafi do nawigacji wykorzystywać różnorodne elementy otoczenia, i odpowiedź „jak?” będzie bardzo ważna m.in dla rozwoju robotyki.

Źródło: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-04/uow-nwt042618.php

 

Podobne wpisy

Niezwykła podróż lisa – 3500 km w 76 dni
„Fermy ośmiornic są nieetyczne i nieekologiczne” twierdzą naukowcy
Kompletny szkielet przodka waleni odkryty w Peru
Węże morskie nurkują głębiej niż sądzono – nowy rekord

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.