11
Lut
2018

Szkodliwe zdjęcie Angeliny Jolie

Na zdjęciu jest okładka jednego z czasopism „światopoglądowych”. Jest w nim artykuł, o tym jak Angelina Jolie lata do Namibii, żeby wspierać jeden z „sierocińców” dla dużych kotów, konkretnie gepardów w tym przypadku. I na okładce tego czasopisma, oczywiście oryginalnie jest Angelina w otoczeniu 3, oswojonych gepardów.

Artykuł ma nawet dobre przasłanie, o treści „gepardy to nie maskotki, traktowanie ich jak takie doprowadza do trzebienia gatunku”.

http://www.harpersbazaar.com/culture/features/a12773191/angelina-jolie-letter-from-namibia/

Na tym zdjęciu z Angeliną są oswojone gepardy. Czemu zasłoniłem kwadratami gepardy na tym zdjęciu? Oswojone, duże koty? Bo jak rzucicie lajka drodzy śledzący ten fanpejdż, to wyświetli się to zdjęcie ludziom, którzy mają was w znajomych.

100 lajków sprawi, że zobaczy to np 10,000 ludzi.

Ci znajomi może nie przeczytają artykułu (o treści „gepardy to nie maskotki”), może nie zrozumieją przesłania, a co wasza reakcja na ten post może osiągnąć, to np zasczepienie komuś do kogo to dotrze informacji „ale zajebista fota z gepardami, też tak chcę”. A później taka osoba jedzie na wakacje do miejsca, które coś takiego oferuje – tam, gdzie duże koty w Afryce są rozmnażane i trzymane w niewoli tylko dlatego, że są turyści którzy dla selfiesów ten biznes napędzają.

W Polsce ludzie trzymają w domu małpy, trzymają duże koty, trzymają ostronosy i szopy. Pomysł na takie zwierzę im się nie bierze „ot tak”, bierze się w tym czasach stąd, że gdzieś w internetach widzą uroczy gif z szopem i człowiekiemm, dużym kotem i człowiekiem, itp, itd, a później pomysł „też tak chcę” realizują.

Jest powód, dla którego nie wrzucam na tym FP moich pozornie „sweetaśnych” zdjęć gdy przytulam pumy.

O tym wszystkim będzie poważna notka, ale na tę chwilę tylko poproszę – nie lajkujcie na fejscie ani nie szejrujcie interakcji dzikich zwierzat z ludźmi. To może zaszkodzić.

Tu trochę więcej o tym temacie, a notka wkrótce: http://audycje.tokfm.pl/podcast/Niebezpieczna-i-szkodliwa-moda-na-dzikie-zwierzeta-w-domach/51673

 

 
Podobne wpisy

Słynny treser cyrkowy zabity przez swoje tygrysy
Niezwykła podróż lisa – 3500 km w 76 dni
Zanieczyszczenie hałasem szkodliwe dla ptaków
Miliony ptaków giną podczas zbiorów oliwek w Europie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.