11
lut
2018

Różnice osobnicze u dzikich zwierząt

Ciekawy news o badaniach dotyczących znacznych różnic w zachowaniu między osobnikami tego samego gatunku nieudomowionego. Cyt:

„Różnice w usposobieniu zwierząt widoczne bywają gołym okiem – z tym stwierdzeniem zgodzi się chyba każdy właściciel psa, kota czy innego domowego pupila. Co ciekawe, nie dotyczy to jednak tylko i wyłącznie zwierząt udomowionych. Również u osobników żyjących na wolności można zaobserwować dużą zmienność zachowań – nawet w obrębie jednego gatunku. Jego poszczególni przedstawiciele mogą różnić się na przykład pod względem stopnia agresji, śmiałości czy chęci do eksploracji otoczenia. Choć jeszcze niedawno uważano, że skupianie się na tego typu różnicach jest nienaukowe, to obecnie stały się one przedmiotem intensywnych badań.”

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,415441,badacz-osobowosc-zwierzat-moze-wplywac-na-ekosystemy.html

Przesłankowo było to do przewidzenia – choćby eksperyment z lisami o którym pisałem w notce o udomowieniu polegał na selekcji właśnie pod kątem agresji i wskazywał, że dwa lisy mogą się diametralnie różnić zachowaniem i są to cechy wrodzone a nie nabyte, a to już m.in doprowadza do reszty wniosków w tamtym wpisie. Dobrze, że w końcu temat staję się przedmiotem innych badań i eksperymentów.

:http://animalus.eu/udomowienie-a-oswojenie-zwierzat-roznice/

 
Podobne wpisy

Słynny treser cyrkowy zabity przez swoje tygrysy
Niezwykła podróż lisa – 3500 km w 76 dni
Dlaczego orki męczą się w niewoli
Kompletny szkielet przodka waleni odkryty w Peru

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.