11
Lut
2018

Różnice osobnicze u dzikich zwierząt

Ciekawy news o badaniach dotyczących znacznych różnic w zachowaniu między osobnikami tego samego gatunku nieudomowionego. Cyt:

„Różnice w usposobieniu zwierząt widoczne bywają gołym okiem – z tym stwierdzeniem zgodzi się chyba każdy właściciel psa, kota czy innego domowego pupila. Co ciekawe, nie dotyczy to jednak tylko i wyłącznie zwierząt udomowionych. Również u osobników żyjących na wolności można zaobserwować dużą zmienność zachowań – nawet w obrębie jednego gatunku. Jego poszczególni przedstawiciele mogą różnić się na przykład pod względem stopnia agresji, śmiałości czy chęci do eksploracji otoczenia. Choć jeszcze niedawno uważano, że skupianie się na tego typu różnicach jest nienaukowe, to obecnie stały się one przedmiotem intensywnych badań.”

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,415441,badacz-osobowosc-zwierzat-moze-wplywac-na-ekosystemy.html

Przesłankowo było to do przewidzenia – choćby eksperyment z lisami o którym pisałem w notce o udomowieniu polegał na selekcji właśnie pod kątem agresji i wskazywał, że dwa lisy mogą się diametralnie różnić zachowaniem i są to cechy wrodzone a nie nabyte, a to już m.in doprowadza do reszty wniosków w tamtym wpisie. Dobrze, że w końcu temat staję się przedmiotem innych badań i eksperymentów.

:http://animalus.eu/udomowienie-a-oswojenie-zwierzat-roznice/

 
Podobne wpisy

Zmiany ewolucyjne u ryb pod wpływem urbanizacji
Szósty zmysł mrówek pustynnych
Interwencja w „hodowli” papug
Cętki przodków koni

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.