22
maj
2019

Miliony ptaków giną podczas zbiorów oliwek w Europie

Jak alarmują naukowcy z portugalskiej formacji CIBIO, zbiory oliwek w krajach śródziemnomorskich prowadzą do śmierci milionów ptaków śpiewających.

Wiele gatunków ptaków będących pod ochroną w centralnej i północnej Europie zimuje w Hiszpanii, Portugalii i na Półwyspie Apenińskim. Zimowanie ptaków zbiega się w czasie ze zbiorami oliwek na tych terenach, i wg portugalskich badaczy, w samej Andaluzji (Hiszpania), każdej zimy ponad 2 miliony ptaków takich jak rudziki, szczygły czy pliszki, zostają zabite przez maszyny rolnicze.

Wyspecjalizowane pojazdy zasysają oliwki z drzew podczas zbiorów, i często odbywa się to w nocy – powodem jest lepsza jakość oliwek zebranych w niższej temperaturze powietrza. Wg naukowców z „CIBIO”, silne światła wykorzystywane przez pojazdy w nocy dezorientują ptaki, zostają one wciągnięte do zbiorników wraz z oliwkami, i co noc jedna maszyna może uśmiercić w ten sposób nawet do 100 ptaków.

Wg Martina Harpera z brytyjskiej organizacji „Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków” jest to kolejny przykład, jak nowożytne praktyki rolnicze degradują środowisko naturalne. „W ciągu kilku dekad liczebność ptaków śpiewających spadła w Europie o połowę i odpowiada za to również przemysł rolniczy”, twierdzi Harper.

Władze Andaluzji zalecają ograniczenie nocnych zbiorów, ale wg portugalskich badaczy sytuacja nie zmieni się bez modyfikacji prawa. Problem dotyczy również południowej Francji, Portugalii oraz Włoch, i wg dr. Vanessy Mata z „CIBIO”, potrzebne są zdecydowane kroki prowadzące do ograniczenia nocnych zbiorów oliwek. Dr. Mata dodaje również, że zbiory oliwek prowadzone w dzień są dla ptaków bezpieczne – są one w stanie dostrzec niebezpieczeństwo i odlecieć.

Źródło: https://www.independent.co.uk/environment/songbirds-death-toll-millions-mediterranean-olive-harvesting-winter-a8916471.html

Podobne wpisy

Zaginęły nieliczne wilki w Holandii i w Belgii – niewykluczone celowe zabicie
Pięć słoni zginęło w wodospadzie próbując ratować słoniątko
Słynny treser cyrkowy zabity przez swoje tygrysy
Niezwykła podróż lisa – 3500 km w 76 dni

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.