29
mar
2019

Grzyb odpowiedzialny za wymarcie 90 gatunków płazów

Chytridiomikoza to choroba skóry płazów wywoływana przez infekcję grzybiczą – wg niedawnych badań, doprowadzić mogła w ostanich 50 latach do zmniejszenia populacji przynajmniej 501 gatunków i do wymarcia 90 z nich.

Ofiarą chytridiomikozy padają żaby i salamandry na całym świecie, oprócz Azji, skąd pochodzą grzyby odpowiedzialne za schorzenie. Wg teorii naukowców wynika to z przystosowania się azjatyckich gatunków płazów i uzyskania odporności.

Choć grzyby powodujące schorzenie wywodzą się krajów azjatyckich, autorzy publikacji uważają, że na inne kontynenty dostały się głównie w wyniku globalnego handlu płazami. Spadek populacji płazów wywołany chytridiomikozą, odnotowano w Europie, Afryce, Ameryce Południowej i w Australii.

Wg jednego z autorów badań, Benjamin Steel, dzięki pracy jego zespołu świat nauki zyskał większą świadomość jak wiele czynników może wpływać na obserwowalny spadek populacji wielu gatunków zwierząt. Wg jego słów, cyt:

„Wyniki naszych badań umiejscawiają gatunki grzyba odpowiedzialnego za schorzenie, pośród najbardziej destruktywnych gatunków Australli. Wiemy chociażby jak szkodliwe dla natywnych gatunków są wolnożyjące koty, ale teraz wiemy, że te grzyby mają równie wielki wpływ.”

Źródło: https://www.theguardian.com/environment/2019/mar/29/deadly-skin-eating-fungal-disease-wipes-out-90-amphibian-species-in-50-years
Publikacja: http://science.sciencemag.org/content/363/6434/1459

 

Zdjęcie: Jamie Voyles, Vance T. Vredenburg, Tate S. Tunstall, John M. Parker, Cheryl J. Briggs, Erica Bree Rosenblum [CC BY 2.5], via Wikimedia Commons

Podobne wpisy

Zaginęły nieliczne wilki w Holandii i w Belgii – niewykluczone celowe zabicie
Pięć słoni zginęło w wodospadzie próbując ratować słoniątko
Słynny treser cyrkowy zabity przez swoje tygrysy
Niezwykła podróż lisa – 3500 km w 76 dni

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.