Grzyb odpowiedzialny za wymarcie 90 gatunków płazów
Chytridiomikoza to choroba skóry płazów wywoływana przez infekcję grzybiczą – wg niedawnych badań, doprowadzić mogła w ostanich 50 latach do zmniejszenia populacji przynajmniej 501 gatunków i do wymarcia 90 z nich.
Ofiarą chytridiomikozy padają żaby i salamandry na całym świecie, oprócz Azji, skąd pochodzą grzyby odpowiedzialne za schorzenie. Wg teorii naukowców wynika to z przystosowania się azjatyckich gatunków płazów i uzyskania odporności.
Choć grzyby powodujące schorzenie wywodzą się krajów azjatyckich, autorzy publikacji uważają, że na inne kontynenty dostały się głównie w wyniku globalnego handlu płazami. Spadek populacji płazów wywołany chytridiomikozą, odnotowano w Europie, Afryce, Ameryce Południowej i w Australii.
Wg jednego z autorów badań, Benjamin Steel, dzięki pracy jego zespołu świat nauki zyskał większą świadomość jak wiele czynników może wpływać na obserwowalny spadek populacji wielu gatunków zwierząt. Wg jego słów, cyt:
„Wyniki naszych badań umiejscawiają gatunki grzyba odpowiedzialnego za schorzenie, pośród najbardziej destruktywnych gatunków Australli. Wiemy chociażby jak szkodliwe dla natywnych gatunków są wolnożyjące koty, ale teraz wiemy, że te grzyby mają równie wielki wpływ.”
Źródło: https://www.theguardian.com/environment/2019/mar/29/deadly-skin-eating-fungal-disease-wipes-out-90-amphibian-species-in-50-years
Publikacja: http://science.sciencemag.org/content/363/6434/1459
Zdjęcie: Jamie Voyles, Vance T. Vredenburg, Tate S. Tunstall, John M. Parker, Cheryl J. Briggs, Erica Bree Rosenblum [CC BY 2.5], via Wikimedia Commons