10
lut
2018

FotoPiątek #2 – Lemury Katta

Stare chińskie przysłowie mówi: „Nie pracowałeś w ZOO jeśli nie masz sweetfoci z lemurami”. Oczywiście mam takie i o lemurach też będzie dzisiejsza notka.

Zacznę od małego uściślenia – lemury o których będzie dzisiaj to lemury katta, czyli takie:

asd

Nie chcę tego wklejać, ale muszę :0

A to ważne, bo są też inne lemury, np. lemury wari, o takie:

 

asd

Om nom nom, blargh blargh, blargh

 

Więc jeśli chcesz błyszczeć to jak ktoś nazwie lemury katta po prostu lemurami, ty możesz wtedy poprawiać słowami „nie,nie,nie…to są lemury katta”. I sukcesywnie tracić przez to znajomych, ale hej – warto.

Poprzetykam notkę paroma ciekawostkami o tych zwierzakach, żeby nie wyszło, że chcę tylko zaszpanować fotami. Proces przyzwyczajania ich do mnie był podobny jak w przypadku Sajmiri z poprzedniej noci, więc sobie oszczędzę.

 

asd

Tak, pojechałem im błyskiem po oczach, przyznaje się bez bicia

 

To wyżej to tzw „kula lemurowa”. Dosłownie z angielskiego „lemur-ball”. Katta zbijają się w nią jak odpoczywają. Raz, że cieplej, dwa, jak pada to tylko na grzbiety – brzuchole są osłonięte, 3, generalnie tak jest przyjemniej. Ale w takie kule zbijają się jedynie samice. Czemu tak?

 

asdasd

Obsługa katta, lekcja 1 i jedyna ważna: za banana zrobią wszystko

 

Lemury katta mają specyficzny układ stada. Jest oparty na zasadzie czystego matriarchatu, czyli samice decydują o wszystkim, a samce są na doyebkę. Co wbrew pozorom jest dość rzadkie u stadnych zwierząt.

 

asfa

-powiedz „banaaaan”

 

Struktura stada wygląda następująco: samice trzymają się razem, mają swoją hierachię, bronią terytorium, siedzą sobie w kulach i jest git.

 

asdasd

-errmm, banaaaan?

 

Samce są tolerowane tylko aż dorosną. Jak to się stanie, to są najczęściej wywalane ze stada i mają sobie szukać szczęście gdzie indziej. Czasami robią to samotnie, czasami łączą się w dwójki czy trójki.

 

asdasd

-fair enough.

 

Jak już znajdą stado samic które je zaakceptuje, to ich życie zaczyna przypominać bajkę. Tzn nie, nie zaczyna. Jedynie zaczynają być tolerowane ale mają się trzymać na uboczu.

asd

Banan dla ciebie…

 

Otóż rozmnażanie u lemurów katta wygląda tak, że samice są płodne tylko kilka razy w roku. I wtedy, i tylko wtedy, samica dopuszcza samca w swoje bezpośrednie otoczenie. Przez 99% roku samce trzymają się na uboczu stada, kilkanaście/dziesiąt metrów od samic i są traktowane jako zło konieczne. Jak chcą podejśc bliżej, choćby po to, żeby tylko usiąść metr od nich, to są przeganiane.

 

asd

…i dla ciebie…

 

Dlatego jak kiedyś pójdziesz do ZOO i zobaczysz „kulę lemurową”, to będziesz mógł zabłysnąć i powiedzieć „to samice”. I wskazać na ciapciaka siedzącego samotnie z boku mówiąc „a to samiec”. Fun, eh?

 

asd

…i dla ciebie.

 

Mały treat jakby ktoś chciał kiedyś trzymać lemury katta – 50 stron wszystkiego co trzeba o nich wiedzieć: http://nswfmpa.org/Husbandry%20Manuals/Published%20Manuals/Mammalia/Ring%20Tailed%20Lemur.pdf

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.