29
lis
2018

Coraz więcej nielegalnych lewków?

Czy to we wpisach, czy w prelekcjach, poruszam temat tego, skąd w ogóle ludziom przychodzi do głowy zakup dziwnego zwierzęcia. Ludzie nie budzą się ot tak rano z myślą „kupię sobie ostronosa” czy „kupię sobie tamarynę” – gdzieś ta myśl jest im zaszczepiana i jak to działa widzimy po modach na rózne rasy psów. Za każdym razem gdy w popkulturze pojawiał się materiał z dalmatyńczykami, bernardynami, collie czy huskie, idzie później sygnał od schronisk dla psów, że przybyło takich ras. Przekłada się to też na inne zwierzęta, bo np przez film „Gdzie jest Nemo”, doszło do przetrzebienia gatunku błazenków na rafach koralowych – przez odłowy i mimo tego, że film był o tym, czemu rybom źle w akwarium. Jest to obserwowalne i trzymającą się kupy teorią jest to, że rozwój mediów społecznościowych i regularne bombardowanie ludzi materiałami z dziwnymi zwierzętami (pozornie urocze filmki z szpami, lotopałankami, lisami itp) prowadzi do wzrostu liczby tych zwierząt w rękach prywatnych. Ludziom nie wpadają takie pomysły do głowy ot tak.

Jeśli ktoś śledzi ten temat i zdaje sobie sprawę z konsekwencji, to zaczyna rzutować to na jego życie – gdy zobaczyłem niedawny trailer do „ekranizacji CGI” Króla Lwa, jedynie przez parę sekund miałem myśl „ojej, super”. Po paru sekundach zamieniło się to w „o ja pier…”, bo szanse są spore, że w roku 2019 i 2020 w Europie będziemy mieli wysyp małych lwiątek kupowanych w roli maskotek. Jeśli teoria o wpływie popkultury na zakup nietypowych zwierząt jest zasadna, to będzie tego więcej. I jeśli myślicie, że takie obawy są bezpodstawne – to już się dzieje, piszą o tym media, i pewnie będzie tego więcej w przyszłych latach, po premierze filmu o małym lwie. Podsumowanie jak wygląda wysyp w Europie kwestii „zagubionych lewków” na BBC, niżej linki z samego października i listopada.

https://www.bbc.com/news/world-europe-45970626

2018

7.X
Holandia: Jogger znajduje małego lewka w klatce, na polu:
https://www.bbc.com/news/world-europe-45777842

24.X
Francja: Młody lew zarekwirowany z paryskiego mieszkania.
https://www.bbc.com/news/world-europe-45961015

27.X
Francja: Młody lew znaleziony w garażu
https://www.thelocal.fr/20181027/lion-cub-found-in-french-garage

13.XI
Francja: Lwiątko odebrane z Lamborghini
https://www.bbc.com/news/world-europe-46200628

Wersja filmowa „Król Lew” możliwe, że doprowadzi do tego, że takie newsy będą co miesiąc w 2019 i 2020, choć mam nadzieję, że się mylę.

 

Podobne wpisy

Skąd wzięły się 3 lata nagonki na Poznańskie ZOO?
Pięć słoni zginęło w wodospadzie próbując ratować słoniątko
Słynny treser cyrkowy zabity przez swoje tygrysy
Niezwykła podróż lisa – 3500 km w 76 dni

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.