11
lut
2018

Ataki oswojonej pumy

Jak każda moda z zachodu, powoli puka do Polski trend na trzymanie dużych kotów w roli domowych maskotek, a rodzimi orędownicy zaczynają wybijać się w mediach. Przez nasze dziurawe prawo i kilka tricków można trzymać na swojej posesji lwa, tygrysa czy pumę, a przez brak procedur i opieszałość organów można zabrać takie zwierzę na smycz, wyjść z nim na spacer i głośno takimi działaniami się chwalić ciesząc się z bezkarności.

Luka w prawie nie zostanie załatana póki nie stanie się to poważnym problemem, a stanie się dopiero jak takich ludzi przybędzie i zacznie dochodzić do wypadków. Nie da się ocenić ile jest w Polsce kanapowych dużych kotów bez tytanicznej pracy jaką byłoby wysyłanie pism do wielu różnych urzędów, czasem jednak coś do mediów wycieknie, jak np ostatnio tu linkowana sprawa zatrzymanego w UK „biznesmena” z Częstochowy, który pozował na ławce z pumą na puszorku.

http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/1,35271,17674614,Czestochowski_biznesmen_z_puma_na_smyczy__Dzis_w_Anglii.html?disableRedirects=true

W USA, skąd ta moda idzie do nas, liczbę oswojonych, „kanapowych” pum ciężko oszacować – może to być kilkadziesiąt, może to być kilkaset, natomiast przesłanką ile ich jest są wypadki, które kataloguje m.in BCT.

http://bigcatrescue.org/children-killed-and-mauled-by-big-cats/

http://bigcatrescue.org/big-cat-attacks/

Na skutek lekkomyślności rodziców zdarzają się ataki „kanapowych pum” na dzieci, i scenariusz takich wypadków bywa prosty – treser z oswojoną pumą zaproszony jest na imprezę i sytuacja w pewnym momencie wymyka się spod kontroli. Jak jakikolwiek rodzic może być aż tak bezmyślny? Tzw treserzy tych zwierząt promują się na fakcie posiadania oswojonego dużego kota oraz na tym zarabiają – interes nie będzie się kręcił, jeśli ludziom zainteresowanym „wymizianiem kociaka” musieliby mówić, że to jednak jest niebezpieczne i jest tu ryzyko.

W czeluściach Internetu można dotrzeć do ich twierdzeń, oscylujących pomiędzy „puma jest zdominowana” a „puma jest wychowana od małego i kochana”, a każde takie twierdzenie ma na celu wywołanie u potencjalnych klientów złudnego wrażenia, że np puma na imprezie urodzinowej dzieci absolutnie nie grozi wypadkiem, a wrażenia warte są zapłacenia grubej kasy. Rozsądny człowiek nawet bez wiedzy o dużych kotowatych zdaje sobie sprawę, że nawet mały, domowy kot potrafi zrobić człowiekowi krzywdę w chwilach stresu, a co dopiero jego kilkanaście razy większy, dziki kuzyn. Fakt, można zdominować dużego kota tak, żeby był posłuszną marionetką, ale odbywa się to w cyrkach przy wykorzystaniu tresury z elementami bólu, a jak pokazują ataki lwów czy tygrysów na treserów, nawet to czasami zawodzi.

Duże koty w roli maskotek, to w Polsce póki co problem mikroskopijny (wiem o kilkunastu), ale urośnie, i tylko nieliczni zdają sobie z tego sprawę. Od roku lawinowo przyrosło mi na blogu wejść z wyszukiwarki po haśle „gdzie kupić pumę”, a ile z tych ludzi zamiar zrealizuje nie sposób powiedzieć. Za 10 lat takich pum możemy mieć kilkadziesiąt i przyznam szczerze, że dorośli którzy będą się nabierać na proceder opisany wyżej i zostaną poranieni w wypadkach, mi są obojętni. Darwin będzie z nich dumny. Jak jednak pokazuje przykład z kolebki tej mody, czyli z USA, poranione bywają też dzieciaki, które nie są w stanie samodzielnie ocenić zagrożenia i tu już mi nie jest wszystko jedno.

Nie ma sensu robić kolejnych notek i trąbić o potencjalnym zagrożeniu, bo do zwolenników i przyklaskiwaczy idei „magia kanapowych dużych kotów” argumenty nie trafiają, ale może podziała na nich film, który stałym czytelnikom mojego bloga i ludziom ze środowiska zoo-bio-behawiorystycznego może wydać się infantylny i z uproszczeniami, natomiast nie widzę innej drogi żeby prosto a zarazem dosadnie pokazać, jak potrafią zachować się pumy które np od 10 lat są przyzwyczajone do człowieka, a i jak potrafi losowego dnia wyglądać ich wybuch agresji, który miałem szczęście-nieszczęście zarejestrować gdy puma która przez 2 miesiące nie sprawiała większych problemów, pewnego dnia je sprawiła.

Jak wyglądają ludzie po ataku pumy można dojść wpisując w wyszukiwarkę „man attacked by mountain lion” i włączyć wyszukiwanie grafiką – zdjęcia dają do myślenia, i choć zastanawiałem się czy publikować poniższe materiały, to one muszą polecieć w eter – tak na wszelki wypadek, choćby i miały się przydać dopiero w przyszłości. Nigdy, czy to na blogu, czy na FB, nie żebrałem o udostępnienia czegokolwiek, jednak w tym przypadku muszę to zrobić: ten film może kiedyś komuś uratować zdrowie czy życie, i do im więcej osób dotrze, tym lepiej, udostępniajcie go proszę.

 

 

 

(wpis oryginalnie został opublikowany 23 dnia lutego 2016 na moim starym blogu pod adresem: http://animalus.blog.pl/2017/02/23/ataki-oswojonej-pumy/ screen: )

Podobne wpisy

„Fermy ośmiornic są nieetyczne i nieekologiczne” twierdzą naukowcy
Rosja: decyzja władz o uwolnieniu waleni z nielegalnej placówki
„Joe Exotic” uznany winnym planowania morderstwa założycielki „Big Cat Rescue”
Dlaczego orki męczą się w niewoli

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.