11
Lut
2018

Atak lwa – gif

Człowiekowi widzącemu jedynie efekty polowań kota domowego i jego ofiary małych rozmiarów (gryzonie, ptaki itp), ciężko sobie wyobrazić polowanie ich dzikich kuzynów na ofiary dużo większe lub cieższe od nich samych.

Ujęcia z programów przyrodniczych potrafią pokazać np polujące stado lwów na żyrafę czy bawoła afrykańskiego, ale rzadko kiedy udaje się zarejestrować skuteczne polowanie samotnego dużego kota na coś dużo większego od niego. Niżej gif z niesamowitym ujęciem samotnego samca lwa powalającego bawoła afrykańskiego ze standardowym sposobem ataku kotowatych – uczepienie się gardła i w ten sposób uduszenie i/lub odcięcie dopływu krwi do mózgu. Ciężko na oko ocenić wagę obu tych zwierząt z gifa, ale bawoły afrykańskie w zależności od płci to 400-700kg, samiec lwa to 150 do 250kg, i przy tych proporcjach to tak, jakby wyrośnięty maine coon upolował mniejszych rozmiarów kozę.

Im większy kot, tym większa siła jego mięśni, a im bardziej złożona jest jego technika łowiecka, tym większa może być jego potencjalna ofiara, i tak np ważące ~60 kg pumy potrafią polować na dużo większe od nich jelenie a nawet samice łosi (w USA), jaguary na dużo cięższe tapiry, a lamparty na większe gatunki antylop.

(A z ciekawostek – bawoł afrykański zabija rocznie około 200 ludzi i jest jednym z bardziej niebezpiecznych zwierząt Afryki.)

You may also like

Biały tygrys maskotką zimowych igrzysk
Czym są białe lwy i tygrysy?
Udomowienie a oswojenie zwierząt – różnice
Black Jaguar – White Tiger, czyli koci biznes.

Leave a Reply