11
lut
2018

200 000 martwych suhaków.

To urocze zwierzę w linku to Suhak – antylopa z nibytrąbą żyjąca na stepach Azji Środkowej. W maju 2015, w zaledwie kilka tygodni, zmarła połowa osobników tego gatunku żyjąca na wolności. Ile to połowa? Około 200,000. Po dwóch latach zagadka tego wydarzenia wyjaśniła się jedynie częściowo – za śmierć odpowiedzialna jest bakteria która normalnie żyje w organizmie Suhaków, ale w maju 2015 doprowadziła do hekatomby.

Choroba wynikła z pewnego rodzaju nadaktywności tej bakterii doprowadziła w raptem kilka tygodni do śmierci 200,000 tych antylop i nie wiadomo czemu tak się stało. Na mniejszą skalę nastąpiło to w latach 1981 i 1988, a jedyne co łączy ze sobą te wydarzenia to zwiększona wilgotność i temperatura powietrza w stosunku do normy, poprzedzająca nadaktywność bakterii i śmierć zwierząt.

Tak wygląda złożoność ekosystemów, gdzie pozornie nieistotna zmiana jak kilkanaście cieplejszych i wilgotniejszych dni może mieć nieprzewidziane i katastrofalne skutki – zmiany klimatyczne to nie tylko susze, huragany i powodzie. To także 200,000 martwych Suhaków w kilka tygodni.

:https://www.nytimes.com/2018/01/17/science/saiga-deaths-bacteria.html

 
Podobne wpisy

Zaginęły nieliczne wilki w Holandii i w Belgii – niewykluczone celowe zabicie
Pięć słoni zginęło w wodospadzie próbując ratować słoniątko
Słynny treser cyrkowy zabity przez swoje tygrysy
Niezwykła podróż lisa – 3500 km w 76 dni

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.